wtorek, 24 stycznia 2012

Naturalne leczenie nadciśnienia

Badania wskazują, że prawie jedna trzecia dorosłych ludzi ma zbyt wysokie ciśnienie. Jednak co trzecia z tych osób nawet nie wie o tym, że ma nadciśnienie, gdyż jest to tzw. cicha choroba. U niektórych ludzi cierpiących na nadciśnieniem mogą nie wystąpić objawy nawet przez wiele lat życia życia.

Pierwszy wskaźnik ciśnienia krwi tzw. górny jest to ciśnienie skurczowe, a drugi oznacza ciśnienie rozkurczowe. Optymalne ciśnienie krwi powinno wynosić poniżej 120/80 mm/HG, jednak prawidłowe mieści się w przedziale 120-139 mm/HG (skurczowe) i 80-89 mm/HG (rozkurczowe). Nadciśnienie stopnia I zaczyna się od 140 mm/HG skurczowego i 90 mm/HG rozkurczowego. Nadciśnienie stopnia II powyżej 160 mm/HG ciśnienia skurczowego i 100 mm/HG rozkurczowego.


Objawy wysokiego ciśnienia krwi
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Krwawienie z nosa
Przyczyny wysokiego ciśnienia 
  • Nadwaga – Im większa masa ciała, tym występuje większy nacisk na ściany tętnic. Powodem takiego stanu rzeczy jest większa produkcja krwi w celu dostarczenie tlenu i składników odżywczych do tkanek w organizmie.
  • Aktywność fizyczna – Brak aktywności powoduje wzrost częstotliwości akcji serca, co zmusza je do wytężonej pracy podczas każdego serca.
  • Tytoń – Substancje chemiczne znajdujące się w papierosach mogą doprowadzić do uszkodzenia ścian tętnic.
  • Sód – Nadmierne spożywanie sodu może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, szczególnie u osób wrażliwych na jego działanie.
  • Potas – Niskie stężenie potasu w organizmie powoduje zwiększenie sodu w komórkach, ponieważ te dwa składniki wzajemnie się równoważą.
  • Stres – Częsty stres powoduje podniesienie ciśnienia krwi. Alkohol – Nadużywanie alkoholu z czasem zwiększa ryzyko chorób serca.
  • Wiek – Ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia zwiększa się wraz z wiekiem. Należy pamiętać, że w początkowej fazie mogą nie wystąpić żadne objawy.
Naturalne sposoby na nadciśnienie 
Aby skutecznie zniwelować nadciśnienie należy zostosować odpowiednią dietę np. Dieta DASH. Zmiany w stylu życia, stosowanie naturalnych środków pozwala na kontrolę na podwyższone ciśnienie krwi. Jednak w pierwszej kolejności koniecznie jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia wysokiego ciśnienia.

Koenzym Q10 
Badania dowodzą, że Koenzym Q10 pozytywnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Naukowcy twierdzą, że CoQ10 powoduje redukcję ciśnienia skurczowego średnio o 6,1 mm/HG oraz rozkurczowego o 2,9 mm/HG.

Czosnek 
W wyniku badań klinicznych uznano, że spożywanie czosnku u osób z łagodnym nadciśnieniem (I stopień) nastąpiło istotne obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Jednak przed zastosowaniem takiego suplementu należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ czosnek może spowodować mniejszą zdolność do krzepnięcia krwi oraz kolidować z wieloma lekami.

Głóg 
Preparaty z głogu często są używane przez lekarzy do tradycyjnego leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Badania pokazują, że głóg obniża ciśnienia rozkurczowe średnio o 2,6 mm/HG. Odnotowano również, że nie wchodzi w reakcje z innymi lekami.

Kwas foliowy 
Kwas foliowy jest witaminą B niezbędną do tworzenia czerwonych krwinek. Może on pomóc obniżyć ciśnienie krwi u niektórych osób, prawdopodobnie poprzez zmniejszenie podwyższonego poziomu homocysteiny.

1 komentarz:

  1. CIEKAWE INFO: INTELIGENTNE !! *****

    P. S. CZEKAMY NA CD............

    OdpowiedzUsuń